آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن

🔻آلودگی هوا به یک مشکل جهانی تهدید کننده سلامت بشر تبدیل شده که میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

🔻بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه حدود ٢/۴ میلیون نفر در دنیا به دلیل عوارض حاصل از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

🔻اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت انسان طیف وسیعی را شامل شده که از میان آنها می توان به افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی، دیابت، اختلالات اعصاب و روان، التهابات چشم و پوست، اختلالات جنینی، سرطان و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های مزمن اشاره کرد.

🔻علاوه بر راهکارهای اصلی مقابله با آلودگی هوا نظیر سیاست گذاری های شهری و ترافیک و کنترل منابع آلودگی، راهکارهای فردی زیر در مقابله با اثرات مخرب آلودگی هوا توصیه می گردد:

🔸کاهش در معرض قرار گرفتن در فضای بیرون در روزهای آلوده
🔸ماندن در منزل
🔸کاهش نفوذ هوا به داخل منزل از طریق درب و پنجره ها
🔸تهویه هوای منزل
🔸محدود کردن فعالیت فیزیکی بخصوص در بیرون از منزل
🔸خودداری از استعمال سیگار و دخانیات

⛔️توجه به این توصیه ها بخصوص برای افراد با بیماری مزمن قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان حائز اهمیت است.

🔻نقش #تغذیه در پیشگیری از اثرات مخرب هوای آلوده چیست؟

🔸بر اساس نتایج حاصل از مطالعات، #تغذیه سالم و غنی از ویتامین ب، ویتامین سی، (در میوه ها، سبزیجات و مرکبات) ویتامین ای، ویتامین دی و امگا٣ (در غذاهای دریایی) با تعدیل عوارض حاصل از آلودگی هوا می تواند از پیشرفت بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی ریوی پیشگیری کند.

🔸توصیه هایی مثل مصرف عرق پونه، عرق شوید، سوپ جو، شلغم، لیمو و نارنج، سرکه، گلاب و سیر،… راهکارهای غیرعلمی است، که در منابع معتبر علمی تایید نشده است*.

🔸جهت توصیه قطعی به مصرف مکمل ها و تعیین دوز مناسب آنها به مطالعات بیشتری نیاز است.
🔦* گرچه لحاظ کردن این نوع غذاها برای هر فرد در رژیم غذایی مفید است، اما تاثیر جلوگیری از عوارض آلودگی با این نوع تغذیه با استفاده از مقالات و مطالعات اثبات نشده است.

✏️UpToDate, 2017
✏️WHO.int
✏️Respirology. 2012 Oct; 17(7): 1031–۱۰۳۸.
✏️Nutrients. 2015 Dec; 7(12): 10398–۱۰۴۱۶.

✍️🏻دکتر بیتا شهرامی
دستیار تخصصی فارماکوتراپی (داروسازی بالینی)
دانشگاه علوم پزشکی تهران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Post

مت‎آمفتامین یا “شیشه” – آنچه دانستنش نیاز است!مت‎آمفتامین یا “شیشه” – آنچه دانستنش نیاز است!

▫️مت‎آمفتامین یک ماده مخدر محرک روان بسیار اعتیادآور و شبیه به آمفتامین است. مت‎آمفتامین به خاطر اثرات نشئه‎آور آن که شبیه به اثرات کوکائین است مصرف می‎شود. ▫️مت‎آمفتامین میزان طبیعی

طراحی یک تست ژنتیکی برای شناسایی زودهنگام خطر حمله قلبیطراحی یک تست ژنتیکی برای شناسایی زودهنگام خطر حمله قلبی

حق نشر عکسSCIENCE PHOTO LIBRARY براساس یک مطالعه تازه افرادی که با خطر افزونتر حمله قلبی به دنیا می آیند را می توان با یک تست ژنتیکی که هزینه زیادی

علت ۳۰ درصد سکته های مغزی ناشی از نامنظمی های ضربان قلب است!علت ۳۰ درصد سکته های مغزی ناشی از نامنظمی های ضربان قلب است!

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق، گفت: علت بروز ۳۰ درصد سکته های مغزی ناشی از نامنظمی های ضربان قلب است. او تاکید